Реформування системи охорони здоров'я
Міністр охорони здоров'я України
Раїса Богатирьова:
Ми ставимо перед собою
завдання – формування в
державі єдиного медичного
простору
Реформування системи охорони здоров'я у форматі цілісної політики розгорнулося від початку 2010 року, зазначила Міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова, виступаючи на прес-конференції, яка відбулась у понеділок 04.02.2013р в Будинку Уряду та була присвячена стратегічним напрямкам діяльності Міністерства охорони здоров'я. Міністр звернула увагу на те, що перетворення у медичній галузі є пріоритетною складовою програми економічних реформ "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава". "При опрацюванні напрямків та завдань реформи нашим орієнтиром також стали положення європейської політики у сфері охорони здоров'я - "Здоров'я 2020". Саме на основні Президентської програми реформ і європейської політики була напрацьована і найближчим часом буде прийнята відповідна національна програма "Здоров'я 2020: український вимір"", - повідомила Раїса Богатирьова.
Протягом усіх років незалежності у фокусі уваги суспільства, експертного і наукового середовища була ситуація в медичній сфері, зауважила Міністр. "І це зрозуміло. Медицина - одна з найбільш чутливих сфер життєдіяльності нашого суспільства, адже йдеться про життя і здоров'я людини, її рідних, близьких. На кожних виборах питання охорони здоров'я, якості медичної допомоги, необхідності глибокої модернізації української медицини були у програмах і гаслах усіх без винятку політичних сил і їхніх лідерів. - звернула увагу Раїса Богатирьова. - Але гірка правда полягає у тому, що два десятиліття ми витратили або на пусті розмови, або, на жаль, на несистемні і малоефективні кроки". У підсумку - застарілі недуги вітчизняної медицини, багато з яких були успадковані ще від радянських часів, на початку ХХІ століття залишалися так і не вилікуваними. Хвороба української медицини стала хронічною.
Першою серед найбільш серйозних проблем, накопичених за цей час, Міністр назвала структурні перекоси у системі медичних закладів, які призвели до того, що у напівзруйнованому стані опинилася критично важлива для людини первинна медична допомога: "Саме амбулаторії, ФАПи і медпункти, тобто заклади, де людина може отримати першу необхідну допомогу або пораду, майже припинили виконувати свої функції".
Друга проблема - занедбаний стан, в якому опинилась система профілактики захворювань. Бурхливий розвиток фармацевтичного ринку та дефіцит первинної допомоги і кваліфікованих консультацій, за словами Раїси Богатирьової, породив стихію самолікування і залежності людини від кон'юнктури фармацевтичного ринку. Наслідком цього стало некероване зростання захворюваності, розповсюдження соціальних хвороб, зокрема туберкульозу, онкозахворюваності. А також проблеми із народженням, постійні епідемічні ситуації, до яких ми вже почали звикати. "Усе це наслідок руйнації первинної допомоги та профілактики", - наголосила Міністр.
Третьою проблемою з тих, що зумовили кризовий стан вітчизняної системи охорони здоров'я, Раїса Василівна відзначила хронічний дефіцит коштів, який за ці роки призвів до катастрофічного зниження рівня технічного оснащення лікарень і спеціалізованих медичних установ. "Соціальна незахищеність лікаря, низький рівень доходів медичних працівників стали причиною падіння престижу професії, і як наслідок цього - дефіцит кваліфікованих кадрів і стихійна комерціалізація медичних послуг", - зауважила Міністр. Особливо чутливо, на її думку, це позначилось на соціально незахищених верствах населення: для мільйонів пенсіонерів, родин із невисокими доходами, для молодих сімей і жителів депресивних регіонів виникла нова матеріальна перепона для доступу до кваліфікованої медичної допомоги.
Утім, на переконання керівника МОЗ України, проблема не лише в критично малому за обсягом фінансуванні галузі, а й в нераціональному використанні наявних ресурсів. Гонитва за "койко-місцями", корупція на усіх рівнях, великі витрати на відомчу медицину, усе це у цілому призводить до дезорганізації галузі. "Скажу відверто і без перебільшення - три роки тому ми стояли на межі втрати керованості системою охорони здоров'я", - заявила Раїса Богатирьова.
Усі перелічені проблеми, за її словами, мають хронічний і комплексний характер, і їхнє розв'язання "потребує системності у діях, послідовності, розуміння і сили волі".
"Розпочата нами політика змін була сфокусована на вирішенні двох найгостріших і найважливіших завдань - формуванні нової національної системи первинної медичної допомоги та відродженні ефективної профілактики захворювань. Мовою військових, це був напрям нашого основного удару на першому етапі", - звернула увагу Міністр охорони здоров'я. За два роки роботи Міністерства, згідно з програмою реформ та щорічних національних планів дій, були розгорнуті пілотні проекти реформування у чотирьох областях. Велась серйозна робота над нормативною базою нової медицини. Йшло формування мережі ФАПів, амбулаторій. Створювались умови для повноцінної роботи сімейних лікарів. Була розгорнута програма "швидка допомога". Розроблялись і запроваджувались програми місцевих стимулів для медичних працівників. "Такими є наші перші кроки. Але вони даються нам нелегко", - підкреслила Раїса Богатирьова, зауваживши, що головна проблема, із якою доводиться стикнутися під час реалізації першого етапу реформування - це проблема дефіциту в широкому сенсі: дефіциту коштів, дефіциту кадрів і дефіциту довіри.
"Саме тому у 2013 році ми ставимо перед собою амбітне завдання подолання цієї проблеми. Готуючись до прийняття національної програми "Здоров'я 2020: український вимір", ми розраховуємо на діалог із представниками вітчизняної медицини з кожної її галузі, з кожної області, щоб врахувати специфіку реформування", - заявила Богатирьова. Зміни в організації системи фінансування, за її словами, мають забезпечити доступність і гарантованість медичної послуги, консультації, організації лікування для кожної людини, де б вона не проживала. Ми ставимо перед собою завдання - формування в країні єдиного медичного простору.
"Зокрема, ми продовжимо формування мережі первинної медичної допомоги на основі нових стандартів. Відстань до найближчого пункту первинної допомоги буде у містах в межах пішого доступу - 1 км, у сільській місцевості - 2-7 кілометрів. Будуть впроваджуватись нові часові стандарти надання екстреної медичної допомоги. Будемо продовжувати роботу над формуванням інституту сімейної медицини і підвищенням кваліфікації сімейних лікарів", - поділилася планами Міністр. Крім того, в 2013 році буде продовжено реалізацію нового європейського механізму контролю над ціноутворенням на лікарські препарати, який було впроваджено введенням в дію у 2012 році Пілотного проекту з державного регулювання цін на лікарські засоби для хворих на гіпертонію. Коло ліків, на які розповсюджується цей механізм буде поступово розширюватись, пообіцяла керівник МОЗ України. Вона також повідомила, що разом з вказаними напрямками, які вже закладені у план заходів на 2013 рік, планується вкладати кошти у модернізацію медичних установ 2-3 рівня, послідовно підвищувати рівень оплати праці медичним працівникам.
Торкаючись питання критичних зауважень з приводу перетворень, що відбуваються в медичній галузі, Міністр сказала: "За роки незалежності ми всі вже встигли звикнути до "красивих слів" і "гарних намірів". Але у повсякденному житті постійно зіштовхуємось із іншим: із консерватизмом, небажанням змін, лобізмом і цинічною конкуренцією за прибутки". Раїса Богатирьова підкреслила, що готова прокоментувати кожен критичний факт, який лунає на адресу Міністра охорони здоров'я, але вважає за необхідне наголосити на іншому: "За популістськими звинуваченнями проти мене, на мій погляд, стоїть одне егоїстичне бажання - виграти час, дискредитувати міністра, який є прихильником реформ, зберегти контроль над надприбутковими ринками медпрепаратів за рахунок дискредитації профілактики і вакцинації. А у підсумку, я не виключаю, і зупинити реформу. Президент України недаремно наголосив на проблемі саботажу. Але ж саботажник - не пасивний спостерігач, він агресивний і токсичний, він не обирає засобів і прийомів, йому невідома мораль і правдивість".
На переконання Богатирьової, справа не в ній особисто, а у тому, що глибокі зміни у системі охорони здоров'я та створення якісної системи профілактики вигідні людям та державі в цілому. "Але це невигідно тим, хто навчився заробляти на чужому здоров'ї. Думаю, ми нарешті навчимося бачити за деревами ліс і за кожним скандалом - реальні матеріальні інтереси", - висловила сподівання Міністр, зазначивши, що для цього вкрай необхідна допомога журналістів та ЗМІ, які мають об'єктивно і вдумливо висвітлювати всі ці непрості процеси, доносячи до людей правду.
"Запевняю вас, що я і мої колеги добре знаємо всі вади і проблеми системи охорони здоров'я. Ми добре розуміємо, що змін неможливо домогтися в один день. Тому поряд із розмовами про проблеми і недоліки я прошу вас говорити про шляхи їх вирішення. Знаходити можливості для підтримки і поради. Ми з вами не маємо права втратити шанс на реформу", - наголосила Раїса Богатирьова.
Прес-служба МОЗ України