Імунізація - невід'ємне право людини на здорове життя

14.02.2013  Імунізація є невід'ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб. Про це йшлося у четвер, 14 лютого під час круглого столу "Актуальні питання імунопрофілактики в Україні" за участі провідних фахівців Міністерства охорони здоров'я, Академії Медичних Наук, представників міжнародних організацій ВООЗ та ЮНІСЕФ, лікарів-практиків та громадських активістів.

Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 6о%. Досвід розвинених країн вказує, що лише підвищення рівня охоплення вакцинацією серед населення призводить до зменшення захворюваності, інвалідизації та смертності у цілому.

Як зауважила заступник Директора - начальник Управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України Альона Терещенко, для нашої держави питання імунопрофілактики на сьогодні залишається одним із найважливіших. Для успішної боротьби із інфекційними недугами в Україні запроваджена та діє Загальнодержавна програми з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007-2015 роки.

В Україні запроваджено усі складові державної політики щодо імунопрофілактики, а саме законодавче підґрунтя (Закони України), державна програма, яка затверджена ЗУ, Національний календар, стабільне, хоча все ще недостатнє фінансування з Державного бюджету, налагоджено систему контролю за імунізацією (система розслідування несприятливих подій після імунізації - будь-яке порушення у стані здоров'я протягом 30 днів після вакцинації); контроль якості за вакцинами, постійне безперервне навчання медичних працівників з основних питань вакцинації, створено науково-технічну групу з імунізації (незалежні від МОЗ експерти з питань вакцинації).

У нашій державі, як зазначила посадовець, діє Національний Календар профілактичних щеплень, який за останні два десятиліття переглядався п'ять разів. За словами Альони Терещенко, такий календар для будь-якої країни є основою основ для проведення ефективної рутинної вакцинації. При цьому Україна залишається серед тих держав, які налічують найменше інфекцій, а саме 10, профілактика яких підлягає обов'язковій імунізації (дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, поліомієліт, туберкульоз, гепатит В, краснуха та гемофільна інфекція). Тоді як, наприклад, у США до Національного календаря щеплень включено 16 інфекцій, У Швейцарії - 14, Німеччині - 13, у Австрії - 17 інфекційних недуг. Такі календарі, як зазначила фахівець, переглядаються країнами за потребою (епідситуація в країні, рекомендація ВООЗ) та ґрунтуються на основі доказової медицини та висновками науковців.

З метою покращення системи імунопрофілактики минулого року Міністерство охорони здоров'я запросило до України місію ЄРБ ВООЗ, яка спільно з Дитячим фондом Організації Об'єднаних Націй (ЮНІСЕФ), Європейським та Американським центром з контролю та профілактики захворювань провела оцінку нашої Національної програми з імунізації. У звітах експертів місії було відзначено, що Календар профілактичних щеплень в Україні відповідає європейським стандартам. Водночас, на їхню думку, важливим напрямком вдосконалення Календаря профілактичних щеплень є подальше розширення кількості інфекцій, для профілактики яких можливе застосування вакцин.

Присутній на круглому столі заступник представника ВООЗ та глави Бюро ВООЗ в Україні Ігор Поканевич зауважив, щороку імунізація рятує близько 3 млн людей на планеті. До її введення головними причинами смерті серед малюків були саме інфекційні недуги. За даними експерта, нині у світі від них помирає близько 10 млн дітей. Подекуди все ще спостерігається смертність від коклюшу та правця. Однак більшості держав вдалось майже повністю подолати інфекційні недуги, або, принаймні, припинити їхні епідемії саме завдяки вчасній вакцинації.

Охоплення імунізацією серед населення ЄС, за інформацією представника ВООЗ, в середньому становить 90-95%. Як зауважив експерт, неправильне сприйняття імунізації населенням, зокрема через ЗМІ, призводить до великої кількості смертей, інвалідності та фінансових збитків для багатьох держав. Так одним із наслідків донесення недостовірної та деформованої інформації до громадян щодо важливості вакцинації у попередні роки стало те, що минулоріч в Україні було зареєстровано близько 12 тисяч випадків захворювання на кір та краснуху. Тоді як сновним завданням імунопрофілактики, за словами фахівця, є створення популяційного імунітету населення держави на рівні 95%. Саме цей рівень дозволяє уникнути масового розповсюдження недуг.

За поширеністю серед усіх хвороб серед дітей віком від 0 до 17 років в Україні інфекційні хвороби займають 7 місце, а серед вперше зареєстрованих в житті хвороб - 3 місце після захворювань органів дихання та хвороб шкіри.

Як зауважив доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О.О.Богомольця, головний позаштатний дитячий інфекціоніст МОЗ Сергій Крамарьов, щороку від інфекцій в Україні помирає 300-350 дітей, з яких 130-200 дітей віком до 1 року. Всього за період від 2005 р. до 2011 р. від інфекційних хвороб в Україні померло 2274 дитини. Більшість цих дітей можна було б врятувати завдяки вчасно проведеній вакцинації.

В Україні за період 2011-2012 рр.. на кір захворіло більше 12 тис. людей, що у майже у 80 разів більше в порівнянні з попередніми роками. За останній рік захворюваність на коклюш зросла майже у 3 рази. За останні 3 роки померло від коклюшу 3 дитини у віці до 1 року.

Після введення HIB-вакцинації знизилися показники смертності дітей від гнійного менінгіту в 2 рази і від пневмоній в 1, 5 разу, однак захворюваність залишається доволі високою. Наприклад, у 2011 році від гнійного менінгіту померло 57 дітей, від пневмонії - 95 дітей у віці 0-17 років. З літератури відомо, що 15% гнійних менінгітів та 60% пневмоній викликається пневмококом, вакцина від якого зареєстрована в Україні і поступово впроваджується для застосування у групах ризику.

У Європейських країнах захворюваність на вірусний "гепатит В" в 10-15 разів нижче, ніж в Україні. Згідно із рекомендаціями ВООЗ, стратегія захисту проти окремих інфекцій, зокрема й гепатиту В, передбачає проведення обов'язкової імунізації дітей ще на першому році життя. До 2011 року більшість країн світу, а саме 171 країна, включили вакцинацію проти гепатиту В до Національних календарів щеплення. Відомо, що в 10% вірусний гепатит В переходить в хронічний, але у дітей до 1 року - в 70%-90% випадків. Хронічний вірусний гепатит В переходить в 350 разів підвищує ризик життєво небезпечних уражень печінки (цироз та рак печінки) через 10-15 років. Усім цим хворобам, як зауважив Сергій Крамарьов, можна запобігти саме завдяки вакцинації. Тож, антивакцинальні настрої в суспільстві, що впливають на рівень охоплення, є надзвичайно небезпечними.

Як зазначила Альона Терещенко, одним із важливих факторів є те, що Україна єдина країна на пострадянському просторі, де розслідування випадків можливих несприятливих подій після імунізації є обов'язковою умовою реалізації програми з імунопрофілактики. Адже безпечність вакцинації є наріжним каменем програми поруч із її ефективністю.

Не менш вагомою умовою безпечності щеплень є питання якості вакцин. За словами заступник директора Департаменту медичних імунобіологічних препаратів та імунопрофілактики ДП "Державний експертний центр МОЗ України" Ганни Мойсеєвої, усі вакцини, які використовуються в Україні для імунізації дітей проходять ретельний лабораторний контроль якості ще до того, як потрапити на фармацевтичний ринок. В нашій державі контроль якості медичних імунобіологічних препаратів здійснюється сертифікованою ЄС лабораторією ДП "Державний експертний центр МОЗ України". При цьому перевірці підлягає кожна серія вакцини.

Ще одними з важливих елементів реалізації Загальнодержавної програми є каскадне навчання лікарів, яке успішно реалізується в Україні не перший рік, та правильна організація процесу імунізації. Так за словами медиків, які прибули на круглий стіл із Вінниччини та Полтавщини, як тільки вакцина, закуплена за державний кошт, потрапляє до регіону, там на неї чекає чіткий порядок розподілу серед районних медустанов, залежно від кількості пацієнтів. Зберігаються та перевозяться такі вакцини виключно в холодильних установках. Вже на місці, в кожній конкретній поліклініці чи амбулаторії, у визначений день здорову дитину у присутності батьків оглядає педіатр чи інший фаховий спеціаліст. Лише після ретельного огляду, вимірювання температури, визначення анамнезу та письмової згоди батьків малюкові вводять необхідну дозу вакцини. Процедура здійснюється виключно у спеціально відведеному кабінеті для щеплень сертифікованою медичною сестрою. Після щеплення дитина ще 30хв знаходиться у кабінеті під наглядом лікаря для відстеження реакції організму та уникнення негативних наслідків. Спостереження за маленьким пацієнтом триває і у наступні дні після процедури.

За даними МОЗ, рівень охоплення дітей вакцинацією за останній рік зріс в середньому на 20%. Так цифри по імунізації проти туберкульозу становлять близько 95%, проти дифтерії та правцю - 86%, кору, краснухи, паротиту - 79%, гепатиту В - 83%, поліомієліту до 1 року - 84%.

Наголошуємо, беззаперечним фактором успішності подолання інфекційних недуг є передусім небайдужість батьків до здоров'я їхніх дітей та розуміння важливості вакцинації. Адже, лише вчасне проходження імунізації, звернення до фахового лікаря, дбайливе та уважне ставлення до самопочуття дитини гарантує її право на здорове життя.

 

Прес-служба МОЗ України