Дитячі зуби - дорослі відповіді

Гігієнічний догляд за ротовою порожниною у дітей

         Гігієнічного догляду  потребують навіть ті зуби, що тільки почали прорізуватися. Перші прорізані зуби потребують ретельного догляду та очищення. Після прорізування перших молочних зубів слід використовувати зубну щітку, яка відповідає віку дитини, з маленькою голівкою та м'якими щетинками або щітку-напальник. Чим швидше батьки почнуть чистити зуби дитині щіткою, тим легше вона сприйматиме чищення зубів у майбутньому. Якщо немає змоги почистити зуби щіткою, можна використовувати спеціальні дитячі вологі серветки для зубів, вони є безпечними, їх можна використовувати з трьох місяців. Серветки не тільки очищають, але й полегшують дискомфорт Вашої дитини під час прорізування зубів.

         Існують щітки з довгою ручкою (для малят 2-4 років), щоб її могли взяти в руку одночасно дитина і мама, навчаючи малюка правильним рухам.

         Коли в дитини почнуть прорізуватися постійні зуби (приблизно в 6 років), рекомендується використовувати щітку, яка має більшу робочу частину, таку, щоб діставатиметься до усіх зубів, оскільки в 6 років починають прорізуватись постійні моляри (бічні жувальні зуби), вони ростуть за останніми в зубному ряду молочними зубами. Як правило, виробники вказують на зубних щітках їх відповідність віку дитини.

         Електричні зубні щітки можна використовувати тоді, коли в дитини   проріжуться усі молочні зуби (приблизно 2,5-3 роки). Деякі моделі таких щіток містять електронний датчик, що сигналізує про оптимальний час чищення зубів веселим смайликом. Немає принципового значення, якою зубною щіткою дитина буде чистити зуби. Дитина має використовувати таку зубну щітку, якою їй приємніше чистити зуби – головне результат!

         Зубну щітку слід змінювати кожні 3 місяці. Якщо дитина користується електричною зубною щіткою, треба міняти лише насадку. Що стосується зубних паст, то їх треба використовувати для чищення зубів одразу після прорізування. Проте дитина у віці до 2-2,5 років ще не вміє спльовувати зубну пасту, тому в такому віці треба використовувати засоби, які є безпечними на випадок ковтання. Тобто така зубна паста не повинна містити фтор, парабенів, антисептиків, лаурилсульфату, триклозану. Батькам  треба уважно читати склад зубних паст.

Кількість пасти, які слід наносити на зубну щітку в ранньому віці, повинна бути розміром з ніготь на мізинці дитини.

         Коли дитина навчиться спльовувати зубну пасту, треба використовувати пасту із фтором (відповідно до віку дитини, вказаному на упаковці).

         Після появи перших постійних зубів, треба змінити пасту відповідно до віку (від 6 років), така зубна паста більш абразивна та буде краще очищувати зуби. Навіть, якщо дитині ще не виповнилося 6 років, а у неї з'явилися постійні зуби, їй вже можна використовувати  пасту (6+), Коли ж у дитини будуть усі постійні зуби, вона може використовувати пасту з позначкою «від 12 років», або навіть для постійних зубів.

         Чистити зуби треба 2 рази на день, протягом 2-3 хвилин зранку після сніданку, а ввечері перед сном (після вечері). Діти до 10-річного віку повинні чистити зуби в присутності батьків – дитина починає чистити зуби самостійно, а батьки дочищають, оскільки дитина сама ще не може якісно почистити зуби. Для того, щоб перетворити чищення зубів на цікаву гру, можна використовувати пісочний годинник, вмикати улюблену пісню, чистити зуби разом із дитиною.

         Для повноцінного догляду за ротовою порожниною не достатньо лише щітки та пасти. Дітям, особливо зі скупченням зубів (якщо зуби стоять надто щільно один до одного або перекривають один одного) обов’язково треба користуватися міжзубною ниткою (флосом). Це допоможе краще очищувати міжзубні проміжки та уникнути виникнення карієсу на міжзубних проміжках. Потребу у використанні зубної нитки може визначити стоматолог під час огляду дитини.Міжзубний флос (нитку) треба використовувати після вечірнього чищення зубів. Для того, щоб не травмувати ясна, користуватись флосом дитині дошкільного віку самостійно не рекомендовано.

         Більшість дітей, спостерігаючи за батьками, полюбляють використовувати спеціальні ополіскувачі. Ми рекомендуємо використовувати ополіскувач з 12 років, проте є випадки, коли лікар може призначити такий засіб раніше.

 

Марія Долгова –        дитячий стоматолог

                                    Центру Дитячої Стоматології  «Клініка Заблоцького».