Мед виявився здатним боротися з антибіотикостійкими бактеріями

Згідно з новими даними, мед, вже показав обнадійливі результати в загоєнні ран, він може також стати перспективним засобом у боротьбі з розвитком резистентності до антибіотиків бактерій. Результати дослідження будуть представлені в цей четвер на 247-их зборах найбільшого в світі наукового товариства American Chemical Society (ACS), яке пройде в Далласі. 

Антибіотикорезистентність розвивається в ході адаптації бактерій до антибіотиків, які пригнічують ріст мікроорганізмів. При адаптації бактерії стають несприйнятливі до дії антибіотика, що робить їх небезпечними, а організм людини - беззахисним перед інфекціями, що викликаються ними. У зв'язку з цим структури суспільної охорони здоров'я закликають скоротити надмірне використання антибіотичних препаратів і шукають шляхи для контролю і зниження антибіотикостійкості бактерій. 

Як показало безліч досліджень, мед може зіграти важливу роль у боротьбі з бактеріальними інфекціями. «Унікальна властивість меду полягає в його здатності боротися з інфекціями на декількох рівнях, завдяки чому мікроорганізмам важче розвинути стійкість», - зазначила головний автор дослідження Сьюзен Мешвітз (Susan M.Meschwitz) з Salve Regina University в Ньюпорті. 

До складу меду входить фермент, під впливом якого утворюється перекис водню (цим багато в чому і пояснюється антибактеріальна властивість продукту), органічні кислоти, багато флавоноїдів, в ньому міститься висока концентрація цукрів і поліфенолів, які всі разом руйнівно діють на клітини мікроорганізмів. Як пояснюють дослідники, за рахунок осмотичного ефекту, який є результатом високої концентрації цукрів у меді, відбувається витягування води з бактеріальних клітин, що веде до їх дегідратації і подальшої загибелі. 

Крім того, деякі дослідження показали, що мед також пригнічує у бактерій почуття кворуму - здатність зв'язуватися один з одним, координувати свою поведінку за рахунок секреції молекулярних сигналів і утворювати біоплівки. «Мед порушує почуття кворуму, що послаблює вірулентність бактерій і підвищує їх чутливість до звичайних антибіотиків», - зазначила Мешвітз. У деяких бактерій ця система зв'язку також контролює вироблення токсинів, що впливають на патогенність мікроорганізмів або їх здатність викликати захворювання. 

Ще однією важливою перевагою меду, на думку авторів роботи, є те, що на відміну від антибіотиків, дія меду не націлена на блокування бактеріальних ферментів, пов'язаних із ростом мікробів. Проблема багатьох антибіотиків полягає саме в тому, що з часом бактерії адаптуються до механізму їх дії, і перестають реагувати на лікарську терапію. 

Велика кількість лабораторних та деякі клінічні дослідження підтвердили наявність у меду протигрибкових, противірусних та антибактеріальних властивостей широкого спектра. Мешвітз і її колеги досліджували більш глибоко антиоксидантні та антибактеріальні властивості меду. 

«Ми провели стандартні тести на антиоксидантну активність меду, виділили й визначили різні антиоксидантні поліфенольні сполуки, - пояснила вона. - Також ми вивчили антибактеріальну активність меду проти різних патогенних бактерій, наприклад  проти кишкової палички, золотистого стафілокока і синьогнійної палички». 
Джерело: medportal.ru